بیوگرافی

رامین مظاهری (متولد يكم ارديبهشت ماه ١٣٦٢) صدابردار، نوازنده، تنظيم كننده ايرانى است. موسيقى را از كودكى با ساز پيانو فرا گرفت. از سن ده سالگى به گيتار روى آورد و به شكل خودآموز آن را فراگرفت تا سن ١٦ سالگى كه نزد بهمن نصرى رفت. در سال ١٣٨٠ با قبول سفارش در خانه پدری شروع به کار صدابردارى نمود و به مرور زمان کارش را گسترش داد، سپس با ريموند موسسيان آشنا شد و از اين طريق توانست مهارت کافی برای انجام کارهای حرفه ای را کسب کند، تا اينكه استودیو باران را تاسيس كرد. در شروع، برنامه های کودک و نوجوان و تبلیغات تلویزیونی را در آن ضبط و میکس می کرد، تا سال ٨٤ كه به تدريج آلبوم هاى موسيقى بيشترى را صدابردارى كرد. در سال ٨٤ در كنسرت استاد شجريان، دستيار ريموند موسسيان شد و نيز در همان سال آلبوم نقش خيال از على قمصرى با صداى همايون شجريان را ضبط نمود.
همزمان در پروژه هاى پاپ با موزسين هايى چون مهدى مقدم، نريمان، امير يل ارجمند، مانى رهنما و... همكارى ميكرد. در سال ٨٦ در پروژه كنسرت استاد محمدرضا شجريان با گروه آوا با همكارى ريموند موسسيان به صدابردارى پرداخت تا اينكه اين همكارى به كارهاى ديگرى از جمله: كنسرت پرويز مشكاتيان با گروه عارف، كنسرت كامكارها، جشن هاى خانه موسيقى، كنسرت اصفهان استاد محمدرضا شجريان و... انجاميد. در سال ٨٧ آلبوم آه، باران با صداى استاد محمدرضا شجريان را در استوديو باران ميكس و مسترينگ نمود. در همان سال ها با مازيار فلاحى آشنا شد و در حدود ٤٠ قطعه موسيقى كه اكثرا موسيقى فيلم بودند را با هم توليد كردند. در اين بين ٣ قطعه هم براى مازيار تنظيم و توليد كرد. در سال ٨٩ اولين كنسرت رسمى گروه رستاك را در برج ميلاد تهران صدابردارى كرد و نيز ضبط و ميكس موسيقى سريال تلويزيونى مختارنامه به آهنگسازى امير توسلى را به عهده گرفت. در سال ٩٠ استوديو باران را به مكان بزرگترى منتقل كرد. همكارى در مجموعه شوخى كردم به كارگردانى مهران مديرى هم در اين دوره اتفاق افتاد. در سال ٩١ با همكارى مهدى پاك نژاد (نوازنده سه تار) و فرهاد اسدى (نوازنده تمبك) آلبومى را به شكل همزمان در استوديو ضبط كرد كه بدون اديت و ميكس روانه بازار شد و به همين دليل نام كار را "سه نوازى" گذاشتند و مدتى بعد همان كار را در تالار رودكى روى صحنه بردند. اين اولين بارى بود كه صدابردار به همراه نوازنده ها روى استيج بود و تنظيم صدا و ميكروفون را جلوى تماشاچيان و همزمان با اجرا انجام ميداد. در سال ٩٤ به دعوت بنياد رودكى، ضبط آزمايشى اركستر سمفونيك تهران را انجام داد و پس از بررسى توسط استاد على رهبرى و كمپانى ناكسوس، به عنوان صدابردار اركستر سمفونيك انتخاب شد و اولين ضبط تاريخ اركستر سمفونيك تهران در پنج مجموعه را با اركستر به رهبرى على رهبرى ضبط، ميكس و مسترينگ نمود. رامين در كارنامه كارى اش با هنرمندانى چون: محمدرضا شجريان، كيهان كلهر، مهدى باقرى، سالار عقيلى، كيوان كيانيان، همايون شجريان، كاوه سروريان، حمزه يگانه، مورضا، على شوكت، گروه رستاك، گروه ماينس وان، گروه عجم، مهدى مقدم، مازيار فلاحى، امير توسلى، فرزين قره گزلو، محمدرضا جديدى، محمد اصفهانى، عليرضا عصار، پيام شمس، بهروز صفاريان و... همكارى داشته است.
 
رامین مظاهری از سال ١٣٩٦ به عنوان مدرس دروس میکروفن گذاری، صدابرداری استودیویی، صدابرداری اجرای زنده و Mixing & Mastering در آموزشگاه شهر صدا و دوره های فنی حرفه ای مشغول به فعالیت می باشد.
وی از سال 1395 اقدام به ساخت و تولید مجموعه ویدئوهایی با عنوان "صدای موسیقی با رامین مظاهری" نموده است که فصل اول این مجموعه با موضوع "ضبط سازهای ایرانی" در فروردین ماه  ١٣٩٧ منتشر شده است. این سری از ویدئوها از طریق وب سایت رسمی رامین مظاهری، کانال یوتیوب و آپارات رسمی رامین مظاهری نیز قابل دسترسی می باشد.
در فصل اول این مجموعه علاوه بر رامین مظاهری با صدابردان پیشکسوت نیز درباره ضبط سازهای ایرانی گفتگو شده است.


لازم به ذکر است فصل دوم مجموعه "صدای موسیقی با رامین مظاهری" با موضوع Mixing مراحل تولید را سپری و به زودی منتشر خواهد شد.