گزارش خبری اولین نشست تخصصی میکس و مسترینگ

 

عصر روز شنبه پنجم خرداد ماه نود و هفت اولین نشست تخصصی Mixing و Masteringدر مجموعه شهر صدای پارسیان و با حمایت مجموعه تکنیک در استودیو شماره یک شهر صدا برگزار شد.

این نشست با حضور و سخنرانی آرش پاکزاد، رضا عسگرزاده، مهندس ارد انزابی پور، امیر تفرشی و رامین مظاهری برگزار شد.
مهندس آیدین الفت که وظیفه دبیری نشست و اجرای آن را بر عهده داشت اولین سوال را بدین گونه مطرح نمود که بر چه معیار هایی یک پروژه برای میکس و مسترینگ انتخاب می شود.

در پاسخ به این سوال هر کدام از سخنرانان مراحل و معیار های خود را برای انتخاب یک قطعه یا یک آلبوم موسیقی برای میکس و مسترینگ توضیح دادند و سپس در ادامه با مطرح شدن این سوال که شروع کار بر چه معیارهایی است و اصولا در هنگام شروع کار چه چشم اندازی باید به پروژه داشته باشیم بحث ادامه یافت.

در قسمت بعدی مباحث مربوط به شرایط صحیح آکوستیکی و مانیتورینگ مطرح شد و مهندس ارد انزابی پور و رامین مظاهری نظرات خود را درباره معیار های یک آکوستیک و مانیتورینگ مناسب مطرح نمودند.
استفاده از سخت افزارها، DSP ها و نرم افزارهای اورجینال موضوع بعدی برای بحث بود که آرش پاکزاد، امیر تفرشی و رامین مظاهری نظرات خود را در این باره با مخاطبان به اشتراک گذاشتند.

مبحث Loudness و Loudness War دیگری مبحثی بود که به آن پرداخته شد و آرش پاکزاد و رامین مظاهری به طور مفصل درباره علل اینکه چرا همه به دنبال Loudness بیشتر هستند و استاندارهای Loudness برای هر پلت فرم به چه گونه است بحث شد.

مبحث مسترینگ و مهندسی مسترینگ و تفاوت آن با میکس و این که چرا هنوز در ایران مهندسی مسترینگ نداریم و هنوز این دو فرآیند با هم و در یک محیط اتفاق می افتد مبحث دیگری بود که تمام سخنرانان درباره ی آن صحبت کردند و مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت و مبحث پایانی این نشست پیرامون تحصیلات آکادمیک در حوزه مهندسی صدا در ایران و تفاوت آن با تحصیل در خارج از کشور بود که مهندس آیدین الفت و امیر تفرشی درباره ی آن صحبت کردند.

در این مورد نظر سخنرانان به اتفاق بر این باور بودند که دانشگاه ها دروس مهندسی صدا را به صورت عمیق تر و آموزشگاه ها به صورت کاربردی تر ارائه می دهند و حتی اگر برای ورود به این رشته تحصیلات آکادمیکی گذرانده نشده باشد حتما دیدن دوره های آموزشی آنلاین ضروری می باشد.

در این مراسم که با استقبال کم نظیر علاقه مندان و دست اندرکاران برگزار شد بیش از یکصد نفر حضور داشتند. امید نیک بین، مانی حقیقی، محمد نصرتی، مهندس نعیم مسچیان و رامین پیر از جمله شرکت کنندگان این نشست بودند.